877/​662

Günther Förg (f. Füssen 1952, d. Freiburg 2013)

Uden titel, 2001. Sign., dateret og nummereret 8/10 på bagsiden. Bemalet bly monteret på plade. 40×30.

Udført i en edition på 10 håndmalede eksemplarer.

Proveniens: Galerie Mikael Andersen, København. Produceret i forbindelse med Günthers Förgs ophold i galleriets atelierhus i Vejby, sommeren 2001. Proveniens: Privatsamling, København. Erhvervet fra ovenstående.

Vi takker Hr. Michael Neff fra the Estate of Günther Förg for de oplysninger i.f.m. katalogiseringen han venligst har stillet til rådighed. Værket er registreret i arkivet under nr. WVF.01.B.0527.

Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK