1413/707
Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)
Lænestol med svungent stel af bejdset bøg. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med lys ternet uld. Antagelig udført hos Slagelse Møbelfabrik, 1940erne.
Fremstår med omfattende alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Egnet til ompolstring.
Moderne kunst og design, 25. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
24 bud