1413/​707

Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)

Lænestol med svungent stel af bejdset bøg. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med lys ternet uld. Antagelig udført hos Slagelse Møbelfabrik, 1940erne.

Fremstår med omfattende alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Egnet til ompolstring.

Moderne kunst og design, 25. marts 2014

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

115.000 DKK

24 bud

115.000 DKK
110.000 DKK
105.000 DKK
(Autobud) 100.000 DKK
100.000 DKK
90.000 DKK
85.000 DKK
(Autobud) 80.000 DKK
75.000 DKK
(Autobud) 70.000 DKK
65.000 DKK
(Autobud) 60.000 DKK
55.000 DKK
(Autobud) 46.000 DKK
44.000 DKK
(Autobud) 42.000 DKK
40.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 27.000 DKK
26.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.000 DKK