905/​979

Per Weiss (f. Melby 1953, d. 2023)

Stor, tidlig gulvkrukke af stentøj med snoninger i relief. Dekoreret med mørkebrun og lys grå glasur. Stemplet monogram. Udført midt 1980'erne. Unik. H. 71. Diam. 70.

Proveniens: Krukken er skænket til nuværende ejer af Per Weiss i midten af 1980'erne.

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 9. december 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK