Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
“Andeskålen” cirkulær skål og “Vibeskål” oval skål af lertøj, begge modelleret med fuglehoveder i relief. Dekoreret med lustreglasur. Sign. HAK. Begge udført hos Kähler. Andekål: H. maks. 13. Diam. maks. 27. Vibeskål: H. maks. 12,5. L. maks. 27. (2)
Litteratur: Peder Rasmussen: “Reistrup - udsmykninger og keramik”, begge ill. s. 56.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Dele af glasurens overflade med slitage; fortrinsvis indvendigt i skålen. Enkelte små/minimale afskalninger/afslag i glasuren.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
27 bud