2204/​792

Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)

“Andeskålen” cirkulær skål og “Vibeskål” oval skål af lertøj, begge modelleret med fuglehoveder i relief. Dekoreret med lustreglasur. Sign. HAK. Begge udført hos Kähler. Andekål: H. maks. 13. Diam. maks. 27. Vibeskål: H. maks. 12,5. L. maks. 27. (2)

Litteratur: Peder Rasmussen: “Reistrup - udsmykninger og keramik”, begge ill. s. 56.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Dele af glasurens overflade med slitage; fortrinsvis indvendigt i skålen. Enkelte små/minimale afskalninger/afslag i glasuren.

Moderne kunst og design, 25. januar 2022

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

27 bud

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK