2426/​2315

Lommeur af sølv med kvarterslag. Cylindergang og nøgleoptræk. Støvkapsel af forgyldt metal. Atypisk og teknisk interessant værkkonstruktion. Sølvkæde med senere nøgle. Ø 56,5 mm. 1800-tallets begyndelse.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøglen passer ikke på optræksfirkanten. Uret kan fint trækkes op med passende nøgle. Slaget går trægt og kræver eftersyn.

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

900678 2.600 DKK
868129 2.500 DKK
900678 2.400 DKK
811672 2.300 DKK
900678 2.200 DKK
927786 2.100 DKK
900678 2.000 DKK