2148/923
Dansk snedkermester
Stor lænestol af eg. Sider og ryg med flet. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med grøn velour. Udført 1920–1930érne. H. 82,5 L. 90. D. 95.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Hul/defekt i flet, i ene side. Velour med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag