Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Lågkrukke af stentøj. Dekoreret med Sommerfuglevinge glasur. Sign. monogram. Låg og stand af patineret og delvist forgyldt bronze. Stemplet monogram KA for Knud Andersen. Kgl. P. H. 27,5.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 24. september 2020