2425/248
To fotoalbums indeholdende i alt 264 s/h fotografier fra den danske familie Jerlangs ophold i Hollandsk-Ostindien (Indonesien) i perioden 1904–1926. Variabel fotostørrelse; hovedparten ca. 9×12. Albumstørrelse 24×33 og 26×32. (2).
Proveniens: Den danske læge Harald Jerlang (1875–1952), som gennem de første årtier af det 20. århundrede arbejde som læge for den nederlandske koloniadministratrion i det daværende Hollandsk-Ostindien (Indonesien).
Albums med slitage. Visse fotografier med skader.
Vurdering
Hammerslag