2118/953
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Et sæt på seks armstole med stel af mahogni. Ryg med flet, løs sædehynde betrukket med rødt skind. Udført og mærket hos P. Jeppesen. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag. Hynder med slitage, krakeleringer samt pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud