Arup Jensen (f. Danmark 1906, d. 1956)
Slaget på Rheden i 1801. Sign. Arup Jensen. Olie på lærred. 70×100.
Slaget på Reden var et søslag, der blev udkæmpet den 2. april 1801 mellem en britisk flåde under kommando af admiral Sir Hyde Parker og en dansk-norsk flåde forankret ud for København. Selve angrebet blev anført af admiral Horatio Nelson, som er gået over i historien for at have afvist Parkers ordre om at trække sig tilbage under slaget. I stedet ødelagde Nelson en stor del af den danske flåde, inden Danmark-Norge accepterede en våbenhvile.
Minimal afskalning ved nedre kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juli 2024
16 bud