2427/​13

Arup Jensen (f. Danmark 1906, d. 1956)

Slaget på Rheden i 1801. Sign. Arup Jensen. Olie på lærred. 70×100.

Slaget på Reden var et søslag, der blev udkæmpet den 2. april 1801 mellem en britisk flåde under kommando af admiral Sir Hyde Parker og en dansk-norsk flåde forankret ud for København. Selve angrebet blev anført af admiral Horatio Nelson, som er gået over i historien for at have afvist Parkers ordre om at trække sig tilbage under slaget. I stedet ødelagde Nelson en stor del af den danske flåde, inden Danmark-Norge accepterede en våbenhvile.

Minimal afskalning ved nedre kant.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

16 bud

1055277 13.000 DKK
93336 12.500 DKK
1055277 12.000 DKK
93336 11.500 DKK
1055277 11.000 DKK
93336 10.500 DKK
1055277 (Autobud) 10.000 DKK
93336 10.000 DKK
1055277 (Autobud) 9.500 DKK
93336 9.000 DKK
1055277 5.000 DKK
976961 4.800 DKK
1118182 4.600 DKK
976961 4.400 DKK
1105482 4.200 DKK
1081679 4.000 DKK