Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Red figures and red star”. Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen, painted in New York, 1971. Olie på lærred. 126×106. Uindrammet.
Proveniens: Sælges på vegne af “Carl-Henning Pedersen og Sidsel Ramsons Fond”.
CoBrA, 6. december 2022