2045/1215
Smykkesæt bestående af diamanbroche af 18 kt. guld og sølv prydet med emalje og rosenslebet diamant og ring af 18 kt. guld prydet med talrige cabochonslebne turkiser og to flodperler. Broche ca. 28×33 mm. Str. 52,5. (2)
Proveniens: Brochen har tilhørt Johanne Luise Heiberg, som rekvirenten er i familie med. Æske medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Brochen fremstår med afslag.
Smykker og Fashion, 4. november 2020
Vurdering
Hammerslag
25 bud