2432/880
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Scirocco”. Safaristol af palisander. Sæde, ryg og armlæn betrukket med patineret brunt kernelæder. Udført hos Norell Möbler, Sverige.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Vurdering