2142/703
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Vase af terrakotta støbt med pinseliljer. Dekoreret med okkerbrun, mørkebrun og grøn glasur. Udført og stemplet hos P. Ipsen, Kjøbenhavn, Eneret 370. H. 36.
Litteratur: “Den ukendte Georg Jensen”, Georg Jensen Selskabet, illustreret på omslag, beskrevet ved indholdsfortegnelsen. s. 5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud