1339/​1622

Gandhara fragment af frise af skifret bjergart forestillende buddha med tilbedere. Forindien, deltaområdet. 2.-5. årh. H. 12 cm. L. 42 cm. Monteret på plade af træ.

Proveniens: Hidrører fra en dansk privatsamling

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 26. september 2013

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK