Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)
Portræt af gouverneur Henneberg. Halv figur, let højredrejet.1794. Betegnet på bagsiden Gouverneur Henneberg målad 1794 af Jens Juel. Olie på lærred monteret på træ. Oval. 77×62.
Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 636.
Proveniens: Tilhørte i 1938 kartograf dr. fil. Carl Julius Anrick, Stockholm. Bruun Rasmussen auktion 607, 1994 nr. 347.
Retoucheringer og krakeleringer. Enkelte ridser og minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
14 bud