1632/640
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Drejestol med stel af forkromet stål, sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grønt skind. Model ML 214. Udført hos Mikael Laursen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skind med slitage herunder ridser og mærker. Skum let porøst. Slør mellem fod og stamme.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Vurdering
Hammerslag
11 bud