2445/​803

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Stol af eg, sæde og ryg betrukket med originalt mørkerødt, patineret skind. Udført hos Planmøbel, Århus, 1940'erne.

Tidlig udgave med runde tværpinde. Den senere udgave, model B 103 fra Planmøbel har mere ovale tværpinde.

Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 12, 1942, på annoncesiderne.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 3, marts 1950, på annoncesiderne.

Litteratur: Planmøbel katalog, ca. 1950.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med slitage. Løse samlinger.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

22 bud

984496 (Autobud) 8.000 DKK
926516 8.000 DKK
984496 (Autobud) 7.500 DKK
926516 7.000 DKK
984496 (Autobud) 6.500 DKK
508374 6.000 DKK
984496 (Autobud) 5.500 DKK
508374 5.000 DKK
984496 (Autobud) 4.800 DKK
508374 4.600 DKK
984496 4.400 DKK
508374 (Autobud) 4.200 DKK
984496 4.000 DKK
508374 3.400 DKK
176493 3.200 DKK
508374 (Autobud) 3.000 DKK
176493 2.900 DKK
508374 (Autobud) 2.400 DKK
1165710 2.300 DKK
508374 2.200 DKK
1165710 2.100 DKK
176493 2.000 DKK