Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
“Guldhøj”. Foldetaburet med krydsstillet stel af massiv riopalisander. Sæde udspændt med sort skind. Model PH 41. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup.
Litteratur: Mobilia, 1957.
Kopi af taburet fra ældre bronzealder fundet i gravhøj ved Vamdrup, dateret 1300 f. Kr. og således det ældste bevarede møbel i Skandinavien. Originalen forefindes i Nationalmuseets samling.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
16 bud