2436/804
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-personers sofa med ben af rødbejdset eg, ryg, sider og løse hynder med sort skind. Model 2212. Designet 1962. Udført og mærket hos Fredericia Furniture, 2003. L. 158.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker, primært på ben.
Vurdering