2418/​535

Anders Tinsbo (f. København 1938, d. sst. 1994)

“Jakob og Englen”, 1967–1970. Sign. Tinsbo, 2/6. Patineret bronze. H. 72. B. 103. D. 30.

Udstillet (version af værket): “Anders Tinsbo”, Munkeruphus 2008.

Overflade med patina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK