Anders Tinsbo (f. København 1938, d. sst. 1994)
“Jakob og Englen”, 1967–1970. Sign. Tinsbo, 2/6. Patineret bronze. H. 72. B. 103. D. 30.
Udstillet (version af værket): “Anders Tinsbo”, Munkeruphus 2008.
Overflade med patina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024