2115/62
Thailandsk Buddha og kinesisk Qianlong Buddha af forgyldt bronze, begge siddende i mediterende stilling på hhv. tredelt og firsidet, gennembrudt trone, den ene med inskription. 19.-20. og 18. årh. H. 16 og 19. (2)
Begge figurer mangler hhv. parasol og mandorla. Kinesisk Buddha indridset med CPR-nummer, rester af lim, tronen trykket, kronen bøjet og repareret, delvis nyforgyldt. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag
45 bud