1325/845
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Armstol samt sidestol med stel af patineret eg. Sæde, ryg samt armlæn af lyst kanvas. Model 2221 og 3251. Formgivet 1968–70. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Proveniens: Børge Mogensen, huset på Soløsevej.
Almindelige tegn på alder og brug. Sæder med slitage, smuds og skjolder.
Moderne kunst og design, 18. juni 2013
Vurdering
Hammerslag