George Armfield, stil, 19. årh.
Landskab med hane og hund lænket til hundehus. Usigneret. Olie på lærred. 56×69.
Proveniens: ABR auktion 642, 1998, nr. 444.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Flere mindre reparationer/lapper på bagsiden. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020