1820/​178

Skotsk standur i kasse af mahogni. Værk med sekund- og datoangivelse. Værk signeret Allan Howie, Irvine (Skotland), aktiv 1764–1771. H. 230.

Enkelte mindre finérskader. Værk og kasse antageligt ikke oprindeligt samhørende. Lodder og pendul medfølger. Nøgle til dør medfølger.

Ældre malerier og møbler, 21. maj 2018

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK