2438/​948

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

“Kirkestolen”. Sæt på seks stole af eg med sæder af flettet papirgarn. Model 4133. Udført hos Fritz Hansen. 1960'erne. (6)

Kaare Klint tegnede i 1936 stolen til Bethlehemskirken i København, senere blev den også anvendt i Grundtvigskirken.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løs flet med nogle pletter. Let løse samlinger.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?