Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Sæt på otte spisebordsstole med stel af forkromet stål heraf to med armlæn. Sæde, ryg og armlæn betrukket med sort skind. Model 3107 og 3207. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og overfladerust. Et stel sidder løst på skal. En kapsel under sæde mangler. Nogle skæve kapsler. Nogle gummiafstandsstykker under sæde med revner. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
12 bud