2114/62
Barok kirkeskab af bemalet og guldstafferet træ, front med fire portaler samt portalformet låge flankeret af helsøjler, rigt udskåret med akantusblade og bladslyng. Senere Madonnafigur af bemalet gips medfølger. 18. årh. H. 140. B. 102. D. 62.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Delvist løse søjler. Figur med afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag