Foto endnu ikke klar
891/​1568

Olaf Rude (f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957)

“Solnedgang i Marts, Sygehuset Allinge”, Bornholm. Sign. Olaf Rude 30. Olie på lærred. 80×100.

Litteratur: Poul Uttenreiter: “Maleren Olaf Rude”, Rasmus Navers Forlag, København 1946, gengivet helsides side 134. Udstillet: “Olaf Rudes Restrospektive Udstilling”, Charlottenborg, København, 1945. Proveniens: Elna Fonnesbech-Sandberg, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2019

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK