Engelsk? militær messingbeslået tromblon omkring 1775 med jernpibe. Kolben har høj ryg og er dybt stemplet AR 5512 samt NW? tomskildtet er mærket N.G., den store lås er usigneret og holdes af to skruer på S-slynget sideblik, piben er ca. 35,5 cm. lang med mundingskaliber ca. 37 mm. stemplet over krudkammeret med utydelige mærker. Ladestokken i træ holdes kun af spidsrørknen. (1)
Alt jern er plettet og låsen noget rustpræget, flis mangler på begge sider af forskæftet ved mundingen.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021