896/​303

Frederik II

Orig. håndskrevet brev, orig. signeret af kong Frederik II (Fredericus Rex), Maj 27, 1586. Skrevet på latin. Én side. Folio. Foldet, med modtager og kongelig segl stemplet med rød voks på verso (segl slidt). Brevet er stilet til soldat og diplomat Peregrine Bertie, Lord Willoughby de Eresby. God stand. Dansk oversættelse vedlagt. Indlagt i elegant æske.

Brevet, som er en anbefaling, omtaler en hændelse, der udløber af Peregrine Bertie’s (1555–1601) anden visit til DK i 1585, hvor han forsøgte at få Frederik 2. til at støtte englændernes forsøg på at drive spanierne ud af Nederlandene. Frederik sendte 2000 heste. Som tak for denne støtte har Peregrino åbenbart sendt G. Va. til DK med jagthunde som gave og tak. Peregrinos første visit i DK i 1582 gjaldt englændernes frie og sikre sejlads gennem Øresund.

På konvolutten: “Til vor kære nådige og ærlige mand Peregrino, baron i Vuillougby og Eresby.” Nederst i højre hjørne: “I hans fravær kan hans kone eller en af tjenerne aflæse brevet.” Selve brevet (uddrag): “Frederik 2. af guds nåde konge over Danmark, Norge, Vandalerne, Goterne; hertug over Slesvig, Holsten, Stormarn, Ditmarsken; greve af Oldenburg og Delmenhorst. Vær hilset med vor kongelige gunst og nåde. Til vor kære ædle og ærlige mand giver vi denne velvillige underretning om G. Va. fremlagt for alle: at han til ret tid har ført jagthundene til os og således har udført sit udmærkede arbejde med sådan troskab og omhu, at der ikke for os er nogen rimelig grund eller anledning til at klage. [...]. Overdraget fra vort kongelige København, 27. maj 1586. Frederik Rex”

Proveniens: Bent Juel-Jensen, senere bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK