Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Sjælden loft/væglampe. Rør af messing, monteret med fire blus med skærme af opalglas med lysegult overfang. Udført ca. 1945 hos Louis Poulsen. L. 74.
Denne lampe var oprindeligt ophængt i Radiohusets Koncertsal.
Litteratur: Lisbet Balslev Jørgensen, Jørgen Sestoft, Morten Lund: “Vilhelm Lauritzen - En moderne arkitekt”, gengivet og omtalt s. 284–285: “Fra væg til væg bærer de en tæt række lampetter, der fremhæver balkonens krumning”.
Vægbeslag medfølger.
Brugsslitage. Ridser og mærker. En skærm med stor hårrevne. Minimale kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 21. marts 2023
53 bud