Hokusai: (1760–1849) Seksfløjet japansk skærm med scener forestillende risbeplantning. Man ser Saaning, Vanding. Beskyttelse mod fugle ved Net, Høst og Pakning. De horizontale skylignende striber tjener til at adskille Scenerne vedrørende de forskellige Aarstider. Malt paa papir i svage Farver, sign og stemplet Hokusai 1804–1817. Hver 108×50. Med tilhørende kasse.
Proveniens: Doktor Josiah Conders Samling, dennes auktion Winkel & Magnussen. Auktion 291, 1942. Katalog nr. 31. Tidligere i generalkonsulinde Gruts eje.
Porcelæn og orientalsk, 29. november 2006