Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
“Kalve og får ved et led”. Sign. monogram 1868. Olie på lærred. 87×127.
Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier, 1992, nr. 32.
Udstillet: Charlottenborg, “Th. Philipsen”, 1946 nr. 4.
Proveniens: Etatrådinde E. M. Larsen (1946). Kunsthallen auktion 354, 1976 nr. 167. Kunsthallen auktion 380, 1989 nr. 183. ABR/Børge Nielsen auktion, 1, 1990 nr. 524.
Én reparation/lap på bagsiden. Krakeleringer. Mindre afskalninger. Retoucheringer.