873/​653

Benny Dröscher (f. Aalborg 1971)

“Blissfully Still (6)”, 2008. Sign., betitlet og dateret på bagsiden Olie på lærred. 200×300. Uinrammet.

Udstillet: “Blissfully Still”, Bergen Kunsthall, Bergen, Norge 2008. Litteratur: “Benny Dröscher - When Time Stops and Time is Never Ending. Maleri, papirarbejder og skulptur 2007–2013”, Kunsthal Brænderigården, Viborg og Rønnesbæksholm Næstved 2013, geng. på dobbeltopslag s. 8–9.

Benny Dröscher bor og arbejder på Samsø og er repræsenteret på en række internationale offentlige kunstinstitutioner samt i private samlinger. Han arbejder som billedhugger, grafiker og de seneste år primært som maler.

Det helt centrale motiv i Dröschers arbejde er naturen - eller måske rettere naturen i opløsning. Hans billedverden er altid tvetydig, idet han lader den tilsyneladende autentiske fremstilling punkteres af store abstrakte felter og løseligt placerede streger. Således afsløres illusionen, forførelsen og erindringens forskønnelse af den erfarede virkelighed. Værkerne lyser op som farverige dagdrømmerier i en verden hvor tid, rum og perspektiv er i frit fald.

Dette emne handles i fuldmoms

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK