2013/​854

Dansk snedkermester

Sæt på fire stole med stel af elm, ryg med tre horisontale sprosser. Sæder udspændt med flettede gjorde af patineret skind. Udført ca. 1930–40'erne. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afslag og pletter. Skindstropper strammet, overfladekrakkeleringer samt brugspatina.

Moderne kunst og design, 24. marts 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK