2013/854
Dansk snedkermester
Sæt på fire stole med stel af elm, ryg med tre horisontale sprosser. Sæder udspændt med flettede gjorde af patineret skind. Udført ca. 1930–40'erne. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afslag og pletter. Skindstropper strammet, overfladekrakkeleringer samt brugspatina.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag