2417/​865

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 501”. Lav- og højrygget lænestol af formbøjet lamineret eg, betrukket med rødt uld. Model GE 501 og GE 501A. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)

Præsenteret på Scandinavian Furniture Fair 1967.

Litteratur: Mobilia nr. 143, juni 1967.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Den ene stol med mindre finérskader på sæderammen under sædet.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag