2414/270
Fem drikkekander af saltglaseret stentøj, heraf tre prydede med 'skægmand' i relief. Tyskland 17/18. årh. H. 19–46 cm. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag, revner.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag