2004/843
Inger Hanmann (f. Stege 1918, d. Frederiksberg 2007)
Lille skål af sterlingsølv, øverste del med gennembrudt mønster udfyldt med transparent emalje. Delvist dekoreret med koboltblå og lyseblå emalje. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Med årskode F10=1980. Vægt 97 g. Unik. H. 4. Diam. 9,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Emalje på skålens inderside med afskalninger.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud