2004/​843
Inger Hanmann: Lille skål af sterlingsølv. Delvist dekoreret med koboltblå og lyseblå emalje. H. 4. Diam. 9,5.

Be­skriv­el­se

Lille skål af sterlingsølv, øverste del med gennembrudt mønster udfyldt med transparent emalje. Delvist dekoreret med koboltblå og lyseblå emalje. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Med årskode F10=1980. Vægt 97 g. Unik. H. 4. Diam. 9,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Emalje på skålens inderside med afskalninger.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Inger Hanmann (f. Stege 1918, d. Frederiksberg 2007)

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

3.800 kr.

16 bud

(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
1.500 kr.