896/​298

Christian IIIs Bibel

Biblia, Det er den gantske Hellige Schrifft udsæt paa Danske. Kbh: Ludowich Dietz. 1550. Folio. Illustreret med talrige træsnit. Øverste del tæt beskåret. Titelblad og portræt, opklæbet mod hinanden, begge i facsimiler. Rigsvåben opklæbet. Flere blade i sidste del er stærkt restaurerede eller i facsimile. Gennemgående småreparationer og forstærkninger. Eksemplaret er sammesat og der er derfor variation i bladenes kvalitet og beskæring. Indb. i nyt hellæder på træpermer, med spænder. (FP)

“Der er med Christian III bibel tale om en milepæl i kristendommens historie i Danmark. Bibelen blev den for eftertiden grundlæggende bibeloversættelse og mere berømt end nogen senere dansk oversættelse.”

Litteratur: Lauritz Nielsen 405; Thesaurus I; 75, Peter E. Raes: På sporet af gamle bibler; Fund og Forskning i Det kongelig Biblioteks Samlinger, XIII 1966, p. 51–70.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020). Udstillet som #30 på Dansk Bibliofil-klubs Udstilling 1992.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

13.500 DKK