1733/​82
Georg Elias Schjelderup: “Eftermiddagsstemning fra Sveibæk, Jylland 1904”. Sign. G. Schjelderup. Olie på lærred. 38,5×47,5.

Be­skriv­el­se

“Eftermiddagsstemning fra Sveibæk, Jylland 1904”. Sign. G. Schjelderup. Olie på lærred. 38,5×47,5.

Retoucheringer. Krakeleringer.

Ældre malerier og møbler, 14. august 2017

Ældre malerier

Kunstner

Georg Elias Schjelderup (f. Kristiansand 1865, d. Oslo 1931)

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

2.500 kr.

Budhistorik

2.500 kr.