2440/855
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3½-3 Jubilæumspendel”. Pendel med overskærm og fatningshus af kobber, mellem- og underskærm af flerlags opalglas. Formgivet 1929. Udført i begrænset antal hos Louis Poulsen, 2014. Diam. 33.
Udført i 2014 i anledning af Poul Henningsens 120-års fødselsdag.
Stand
Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 1. oktober 2024
Kategori
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt
7 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|