1325/893
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Erhvervet af Trapholt i juni 2013.
Et sæt på fire skifterammer af Oregon pine, samlingshuller af messing. Tre af rammerne med billeder fra Børge Mogensens hjem på Soløsevej, Gentofte. Udført for FDB. H. 59. L. 90. D. 2,2./4,2. (4)
Proveniens: Børge Mogensen, huset på Soløsevej.
Generelt god stand. Nogle dybe ridser i træ ved skruer i hjørner. Ene ramme uden bagliste og skruer (D. 2,2 cm.)
Moderne kunst og design, 18. juni 2013
Vurdering
Hammerslag
11 bud