1325/​893

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Erhvervet af Trapholt i juni 2013.

Et sæt på fire skifterammer af Oregon pine, samlingshuller af messing. Tre af rammerne med billeder fra Børge Mogensens hjem på Soløsevej, Gentofte. Udført for FDB. H. 59. L. 90. D. 2,2./4,2. (4)

Proveniens: Børge Mogensen, huset på Soløsevej.

Generelt god stand. Nogle dybe ridser i træ ved skruer i hjørner. Ene ramme uden bagliste og skruer (D. 2,2 cm.)

Moderne kunst og design, 18. juni 2013

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

11 bud

7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK