2435/​615

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Fire abefigurer med bevægelige arme og ben af teak og limbatræ. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 19./27. To postbud af bemalet træ, heraf den ene med brev. Begge i original emballage, hhv. æske og pose. H. 20. Samt tre små, nyere aber af hhv. teak, “mosaik”-træ og sortlakeret eg. Alle nyligt fremstillet og stemplet hos Kay Bojesen Design. H. 9,5./13,5. (9)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En “stor” abe med relativt nyolieret overflade, denne med nogle skrammer og delvis ru overflade. Enkelte minimale/mindre afslag.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?