Knud Larsen (f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922)
Juletræet pyntes, decemberdag på familiegravstedet. Sign. KL 1897. Olie på lærred. 32×45.
Proveniens: BR auktion 80, januar 2002, nr. 773.
Johan Hansens samling nr. 1018. Afbildet side 142.
Talrige krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Få mindre afskalninger. Få mindre huller nær lærredets midte.
Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017