2442/7043
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
“Aluminium Group”. Sæt på fire kontorstole med drejestel af aluminium. Sæde og ryg betrukket med lilla uld. Udført og mærket hos Vitra. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
22 bud