900/​34

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Portræt af Georg Brandes (1842–1927). Sign. Michael Ancher 1912. Olie på lærred. 78×62.

Udstillet: Charlottenborg 1915 nr. 21 afb. s. 15.

Proveniens: Helga Anchers dødsboauktion ABR 193, 1966 nr. 118.

Georg Brandes var kritiker og litterat, der havde stor indflydelse på skandinavisk litteratur fra 1870'erne og frem til begyndelsen af mellemkrigstiden. Han regnes traditionelt for teoretikeren bag Det Moderne Gennembrud.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK