Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Axel Salto: Fugleskyen. Digte og Raderinger. Det Berlingske Bogtrykkeri, 1935. Original kartonindbinding. 40 sider. Illustreret i s/h. Med 2 indsatte orig. raderinger. Bind og forsatspapir af Salto. Nr. 483, signeret af Salto. + Kusais hændelser. Det Berlingske Bogtrykkeri, København, 1934. Originalindbinding. 20 sider. Rigt illustreret med orig. træsnit, delvis i farver.Træsnit til omslaget og illustrationerne er udført af Axel Salto. Forsatsen af Salsa-papir. Signeret af Salto. Med brunt omslagspapir. + Saltos Træsnit. Fischers Forlag, København, 1940. Orig. halvlærredsbind med sidepapir af Salto. 47 sider. Talrige originale træsnit. Nr. 27. 30×21,5×3. (3)
Almindelige brugsspor.
Kunst, antikviteter & design, 13. maj 2021
19 bud