12119/​177

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Axel Salto: Fugleskyen. Digte og Raderinger. Det Berlingske Bogtrykkeri, 1935. Original kartonindbinding. 40 sider. Illustreret i s/h. Med 2 indsatte orig. raderinger. Bind og forsatspapir af Salto. Nr. 483, signeret af Salto. + Kusais hændelser. Det Berlingske Bogtrykkeri, København, 1934. Originalindbinding. 20 sider. Rigt illustreret med orig. træsnit, delvis i farver.Træsnit til omslaget og illustrationerne er udført af Axel Salto. Forsatsen af Salsa-papir. Signeret af Salto. Med brunt omslagspapir. + Saltos Træsnit. Fischers Forlag, København, 1940. Orig. halvlærredsbind med sidepapir af Salto. 47 sider. Talrige originale træsnit. Nr. 27. 30×21,5×3. (3)

Almindelige brugsspor.

Kunst, antikviteter & design, 13. maj 2021

Vur­dering

800–1.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

19 bud

1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
950 DKK
(Autobud) 900 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
(Autobud) 750 DKK
700 DKK
(Autobud) 650 DKK
600 DKK
(Autobud) 480 DKK
460 DKK
(Autobud) 440 DKK
420 DKK
400 DKK