Carl Balsgaard, tilskrevet (f. København 1812, d. sst. 1893)
Opstilling med blomster og frugter ved en kurv på en træstub. Sign. C. B. 76. Olie på lærred. 55×67.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 377, 1953 nr. 78.
Flere reparationer/lapper på bagsiden. Talrige krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 20. november 2017